זהב וכסף: נחשפות המניפולציות של הבנקים המרכזיים בעולם

3 הכותרות המובילות

1. בספטמבר האחרון (2021) התאגיד הבנקאי הגדול ביותר בארה”ב JP MORGAN הסכים לשלם 920 מליון דולר בהסדר והודאה באשמת “SPOOFING” – הצפת שוק המתכות יקרות הערך בהזמנות שהסוחרים לא באמת התכוונו לבצע, בכוונה להזיז את ערך השוק שלהן למחירים הרצויים.

2. ב-2018 דחה שופט אמריקאי תביעה של 5 בנקים גדולים, הטוענת שאלו חיבלו במחירי הזהב והכסף במולטי- קונספירציה רב שנתית בסכומים של מאות מילארדי דולרים בעסקאות עולמיות בשוק הזהב והכסף, וזאת למרות הוכחות מאוד חזקות.

3. ב-2016, בנק Deutsche הסכים לשלם 38 מיליארד דולרים כדי ליישב התדיינות על מניפולציה במחירי הכסף, מה שנחשב שווה ערך להודאה באשמה.

המומחים מוכיחים שמניפולציות בשוק הזהב והכסף רלוונטיות מאד גם היום

ביל מרפי, יו”ר ועדת הפעולה להגבלים עסקיים של זהב (GATA- היא הגוף המרכזי האמון על אחריות ושקיפות המסחר בשוק המתכות יקרות הערך), אומר שהמצב היום חמור מאי פעם. לדבריו נעילת מחירים והתערבויות נוספות שקורות בשוק בזמנים אלו, לא יכלו להיות שקופות יותר.

דייוויד בריידי, אנאליסט מומחה של השוק מטעם מגזין Sprott Money, מספר על לפחות 4 מקרים נוספים של מניפולציה ע”י בנק בוליון. הבנקים “נואשים לצאת ממכירות חסר (short positions) קודמות שיצרו, כי הם יודעים שהשוק חם ומחיריו הולכים להרקיע שחקים.”

בעבור המומחים, מסמלים פיקים שכאלו במניפולציות בשוק אינדיקציה טובה למירוץ רציני על מחירי הזהב והכסף שמחכה לנו ממש מעבר לפינה.

ההונאה הגדולה: כסף פאנטום

אם נסתכל מזווית אחרת ונצליח לנקות את כל רעשי הרקע של הכותרות, מציע דיוויד מורגן, שגריר מגזין LOADpay ומעריץ מושבע של מתכות יקרות ערך, נוכל לראות את הסיפור האמיתי: בנקים מפתים משקיעים לאחסן מטבעות כסף שפיזית כלל לא קיימים.

בשנת 2007 לדוגמא, תאגיד מורגן סטנלי שילם 4.4 מיליון דולר כדי ליישב תביעה הטוענת שהתאגיד גבה כספים מלקוחות עבור עסקאות של קניית מתכות יקרות ואחזקתן, אך בפועל “או שלא ביצעו עסקאות אלו כלל, או שהשקיעו את הכסף באפיקים רווחיים ויציבים פחות”. לתגובתם, כמובן, בעוד הם מכחישים האשמות אלו, ברצונם ליישב את המחלוקת על מנת להימנע מלהגרר להוצאות משפטיות מיותרות.

אם כך, מה צופן לנו העתיד?

כל מקרה כזה שנחשף מקרב אותנו ליום בו יקרסו המניפולציות על מחירי הזהב והכסף וערכם האמיתי יצא לאור. לפי ההערכות, מחיריהם יכולים לעלות פי 5-10, ישנם מומחים הטוענים שאלו צפויים לקפוץ עד פי 20. לנו רק נשאר לתת לזמן לעשות את שלו. כפי הנראה, השינוי ממש מחכה מעבר לפינה.

נכתב ע”י BullionClub, פברואר 2022.